The Greyhound Club

        2019 Championship Show

Tomlinsons Kennels, Upper Grange Farm

Ratby Lane, Leicestershire.LE67 9RJ

On

Sunday 16th June 2019

 

   Judge:  Miss E J Wilkinson

 

BIS Ina's Fashion Dedicated to Boughton

RBIS Ch Jet's Midnight Sonata For Blakeskerra

DCC Ina's Fashion Dedicated to Boughton

RDCC Ch Windspiel Northern Sherpa

BCC Ch Jet's Midnight Sonata For Blakeskerra

RBCC Europa Decuma Via Windspiel

BPIS Out of the Blue Ad Honores

RBPIS Estet Classic Oligarch at Grenowood

BVIS Ch Boughton Bellina

RBVIS Estet Classic Broadway

BR/CIS Ooaar Nicolar at Muicks

RBR/CIS Puppy Eyes at Muicks

Class 1 Puppy Dog (1 entry)

1st Estet Classic Oligarch at Greenwood

Class 2 Junior Dog (No entries)

Class 3 Yearling Dog (No entries)

Class 4 Novice Dog (2 entries)

1st Jaxx Teller

Class 5 Post Graduate Dog (1 entry)

1st Grandcru Pierro for Suttonelms

Class 6 Limit Dog (6 entries, 1A)

1st Ina's Fashion Dedicated to Boughton

2nd Inchydoney Memories North Star at Halliman's

3rd Jet's Intermezzo by Night with Ransley

4th Skyswift New Moon

5th Skyswift Moonlite Tango

Class 7 Open Dog (4 entries)

1st Ch Windspiel Northern Sherpa

2nd Multi Ch Windspiel Northern Scribe for Alouann

3rd Zoraden Love Man JW

4th Windspiel Northern Stroler to Gemsbok

Class 8 Special Racing/Coursing Dog (9 entries, 2A)

1st Puppy Eyes at Muicks

2nd Aghadown Cain

3rd Jaxx Teller

4th Bernies Bolt at Romaclove

5th Sawdoctor at Wickwar

Class 9 Veteran Dog (5 entries, 1A)

1st Estet Classic Broadway

2nd Dromana Joker at Muicks

3rd Savana Barry

4th Galtymoore Fran

Class 10 Champion Dog (2 entries)

1st Ch Northern Sherpa

2nd Ch Boughton Bold And Brave of Dawnchase Sh.CM

 

Class 11 Puppy Bitch (1 entry)

1st Out of the Blue Ad Honores

Class 12 Junior bitch (2 entries)

1st Inchydoney Memories Oh My God with Caryna

2nd Big Fighter Below Hill

Class 13 Yearling Bitch (2 entries, 1A)

1st Big Fighter Below Hill

Class 14 Novice Bitch (3 entries)

1st Inchydoney Memories Oh My God with Caryna

2nd Big Fighter Below Hill

3rd You Little Una

Class 15 Post Graduate Bitch (3 entries)

1st Windspiel Northern Stilo

2nd Zoraden Your Precious Love at Shimmeree

3rd Windgold Rapide Mascotts

Class 16 Limit Bitch (4 entries)

1st Ina's Fashion Desirable

2nd Skyswift Moonlite Serenade

3rd Zoraden My Girl at Chosovi

4th Estet Classic Kalends

Class 17 Open Bitch (6 entries, 2A)

1st Ch Jet's Midnight Sonata for Blakeskerra

2nd Europa Decuma via Windspiel

3rd Ina's Fashion Deluxe

4th Estet Classic Romance

Class 18 Special Racing/Coursing Bitch (10 entries)

1st Ooaar Nicolar at Muicks

2nd Miss Longrange Snow

3rd Cheerful Pam at Wickwar

4th Gulleen Sue TAF

5th Sneezys Autumn

Class 19 Veteran Bitch (2 entries)

1st Ch Boughton Bellina

2nd Miss Longrange Snow

Class 20 Champion Bitch (1 entry, 1A)

Class 21 Stud Dog (No entries)

Class 22 Brood bitch (No entries)

Special Award Classes judged by Miss S Pinkerton

Class 23 Special Award Yearling D/B (3 entries, 1A)

1st Inchydoney Memories Oh My God with Caryna

2nd Out Of The Blue Ad Honores

Class 24 Special Award Open D/B (9entries, 5A)

1st Zoraden My Girl at Chosovi

2nd Inchydoney Memories North Star at Halliman's

3rd Skyswift Moonlite Serenade

4th Skyswift New Moon

Class 25 Special Award Racing/Coursing D/B (13 entries, 5A)

1st  Ooaar Nicolar at Muicks

2nd Moors Miranda

3rd Puppy Eyes at Muicks

4th Slippery Louise of Adachi

5th Jaxx Teller

Class 26 Special Award Champion D/B (3 entries, 2A)

1st Ch Boughton Bold And Brave of Dawnchase Sh.CM

 

We are located at:

 


 

 

United Kingdom

Contact us today!

If you have any queries, please contact The Greyhound Club Secretary on

 

thegreyhoundclub@yahoo.co.uk

 

Get social with us.

Print Print | Sitemap
The Greyhound Club UK The Place For All Show Enthusiast Designed and updated by Andrew Mackenzie